بذر گوجه فرنگی را می توانید از فروشگاه های کشاورزی تهیه کنید. خرید بذر یکی از مهم ترین مراحل کشت و کار می باشد و در عملکرد نهایی تاثیر بسزایی دارد. نکاتی که هنگام خرید بذر گوجه فرنگی نیاز به در نظر گرفتن آن ها دارید را در مقاله ای مستقل تحت عنوان خرید بذر به طور مختصر جمع آوری کرده ایم. هم چنین بذرگیری یکی دیگر از راه های تهیه ی بذر گوجه فرنگی می باشد. می توانید در ابتدا و در مقیاس خانگی این عملیات آسان را انجام دهید.

بذرگیری گوجه فرنگی

روش های مختلفی برای بذرگیری وجود دارد. روش تخمیر یکی از بهترین و البته آسان ترین روش ها می باشد.درون میوه ی گوجه فرنگی گاهی دما بسیار بالا می رود که با توجه به رطوبت و ثبات محیط درون میوه شرایط مناسبی برای جوانه زنی دانه یا همان بذر گوجه فرنگی ایجاد می شود. اما چه عاملی از این پدیده جلوگیری می کند؟ اگر به دانه های موجود در گوجه فرنگی دقت کرده باشید کیسه های ژله ای اطراف آن ها را دیده اید. این کیسه ها دقیقا همان عامل بازدارنده ی جوانه زنی هستند. برای آن که بذر های شما قابلیت جوانه زنی داشته باشند باید به طریقی این عامل بازدارنده یعنی همان کیسه های ژله ای را از بین ببرید. در ادامه به طور مختصر روش تخمیر را شرح می دهیم.

تخمیر بذر گوجه فرنگی چگونه است؟

در روش تخمیر در واقع شما به فرآیند پوسیدگی که در طبیعت به آرامی رخ می دهد و کیسه ی اطراف دانه ها را از بین می برد، سرعت می بخشید.

 • با توجه به اینکه گوجه فرنگی هایی که در آینده خواهید کاشت خصوصیاتی مشابه گیاه مادر دارد، میوه ای با طعم و ظاهر مورد پسند خود را برای بذرگیری انتخاب کنید.گوجه فرنگی را برش دهید و به وسیله ی قاشق بخش میانی آن را تراشیده و دانه های آن را به همراه مایع موجود در میوه در یک ظرف شیشه ای بریزید.
 • ظرف را تا ارتفاع 5 تا 10 سانتی متر پر از آب کرده و با دانه ها مخلوط کنید.دهانه ی ظرف شیشه ای را به وسیله ی پارچه یا دستمال کاغذی بپوشانید و آن را در یک مکان با دمای اتاق قرار دهید تا فرآیند تخمیر رخ دهد. ظرف حاوی محتویات بوی خوشایندی نخواهد داشت، بنابراین آن را دور از محل رفت و آمد خود قرار دهید.
 • هر دو روز یک مرتبه میزان آب تبخیر شده را به ظرف اضافه کنید.
 • با توجه به دما و سن گوجه فرنگی مادر، زمان فرآیند تخمیر متفاوت خواهد بود. پس از 5 الی 10 روز در صورتی که یک لایه از حباب در سطح محتویات ظرف و یک لایه از بذر گوجه فرنگی در کف ظرف مشاهده کردید، فرآیند تخمیر به پایان رسیده است.اجازه ندهید تخمیر بیش از این ادامه یابد زیرا ممکن است بذر ها شروع به جوانه زنی کنند.

پایان تخمیر

 • پس از جدا سازی لایه ی سطحی، محتویات ظرف را در یک توری ریخته و آن را به خوبی با آب بشویید تا زمانی که تنها بذر ها را در توری مشاهده کنید.
 • بذر ها را به صورت یک لایه ی نازک روی کاغذ مومی پخش کنید و آن را به مدت یک هفته در یک مکان گرم با تهویه ی مناسب قرار دهید تا بذر ها خشک شوند. روزانه بذر ها را جا به جا کنید تا تمام ابعاد آن ها خشک شaوند.
 • سعی نکنید فرآیند خشک شدن بذر ها را از طریق افزایش نا متعادل دمای محیط سرعت بخشید؛ زیرا دمای بالا به آن ها آسیب می رساند.

روش های دیگری از جمله خشک کردن ژله ی حاوی دانه ی گوجه فرنگی وجود دارد، دلیل استفاده از روش تخمیر، حفظ قدرت جوانه زنی بذر ها می باشد. به دست آوردن بذر  از طریق تخمیر بهترین روش برای کار های تحقیقاتی محسوب می شوند.

نگهداری بذر گوجه فرنگی

برای نگهداری بذر گوجه فرنگی نیازی به ظرف مخصوص ندارید. کافی است بذر ها را در پاکت کاغذی یا ظرف شیشه ای ریخته و آن را در مکانی تاریک و نسبتا خنک قرار دهید. بذر ها با جذب رطوبت یا نور به سرعت توانایی جوانه زنی خود را از دست می دهند. روی ظرف بذر ها تاریخ ذخیره سازی آن ها را یادداشت کنید زیرا  به طور متوسط تا مدت دو سال قدرت جوانه زنی خود را حفظ می کنند.

mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • یک نظر ارسال کنید
  ×

  پشتیبانی در واتس اپ

  ×