کاشت و پرورش هویج چگونه است؟

کاشت و پرورش هویج یکی از محبوب ترین فعالیت ها در میان کشاورزان است. هویج در طیف گسترده ای از تنوع آب و هوایی قابل پرورش است. همه ی ما در زمینه ی فواید مصرف هویج و میزان بالای مصرف آن در سراسر دنیا مطالبی را مطالعه کرده ایم. اکنون کمی در زمینه ی کاشت و پرورش هویج صحبت می کنیم. توجه کنید که بخش مصرفی هویج در واقع ریشه ی این سبزی است. بنابراین در ادامه ی مطلب منظور از ریشه همان بخش خوراکی است.

 

پرورش هویج در گلدان، کاشت هویج در گلدان

 

انواع بذر هویج برای کاشت

در یک دسته بندی کلی بذر های هویج را به دو بخش زودرس و دیررس تقسیم می کنند. بذر های زودر رس در بهار کاشته شده و 10 هفته ی بعد آماده برداشت هستند. ارقام دیررس نیز در اواخر بهار کاشته شده و 16 هفته ی بعد آماده ی برداشت هستند. البته ارقام دیررس قند بیشتری داشته و کیفیت غذایی بالاتری دارند.

محصول حاصل از انواع بذر ها در ظاهر، طعم، دوره ی جوانه زنی، دوره ی بلوغ، رژیم دمایی با هم متفاوت هستند. تعدادی از انواع بذر که در ایران می توانید برای شروع فعالیت کشت و کار هویج آن ها را تهیه کنید. از مهمترین انواع بذر هویج میتوان به اسکارلت نانت، هویج اطلس، هویج بنفش، هویج بنفش اژدها، هویج پودر قرمز و هویج نانتس اشاره کرد.

زمان کاشت بذر هویج

هویج را در دوره های خنک بکارید. بهار و پاییز بهترین زمان برای پرورش هویج است. بسته به رقم کاشته شده و آب و هوای منطقه 2 تا 4 ماه از زمان کاشت هویج تا زمان بلوغ زمان نیاز است. بنابراین بهتر است در اواخر بهار و تابستان اقدام به کاشت هویج کنید تا طول فصل سرما برداشت انجام شود.

کاشت بهاره هویج

در صورتی که به برداشت تابستانه ی هویج نیاز دارید بهتر است با توجه به تقویم کشاورزی منطقه 3 تا 5 هفته قبل از آخرین یخبندان بهاری، بذر ها را در فضای باز بکارید. برای اینکه از برداشت مداوم محصول تا پایان فصل رشد مطمئن باشید، تا اواخر بهار هر 3 هفته یک مرتبه بذر جدید بکارید.

کاشت تابستانه هویج

اما اگر قصد برداشت پاییزه دارید، بذر را در اواسط تا اواخر تابستان بکارید به طوری که حداقل 10 هفته پیش از فرا رسیدن اولین یخبندان عملیات کاشت بذر انجام شده باشد.

نور مطلوب کشت هویج

آفتاب کامل برای هویج مناسب ترین نور است، اما کمی سایه نیز برای آن ها قابل تحمل است. می توانید برای جلوگیری از برخورد بیش از حد نور خورشید به ریشه ها از مالچ استفاده کنید.

خاک مطلوب کاشت هویج

خاک های شنی برای کاشت هویج مناسب تر هستند. در آماده سازی خاک برای کشت به ساختمان آن توجه کنید، هویج نیاز به فضای کافی برای رشد و گسترش دارد. در صورتی که هویج ها به مانعی برای رشد برخورد کنند، رشد آن ها متوقف می شود.

یکی از مهم ترین مراحل آماده سازی خاک برای کاشت هویج از بین بردن موانع فیزیکی رشد است. ارقام مختلف هویج طول ریشه ی متفاوت دارند؛ با توجه به رقمی که انتخاب کرده اید 20-30 سانت ابتدایی خاک را به خوبی از سنگ ها یا توده های متراکم خاک پاک سازی کنید. از افزودن کود های ازته که سبب رشد های جانبی در هویج و چنگالی شدن آن می شود خودداری کنید.

اگر زمینی که برای کاشت هویج در اختیار دارید دارای خاک رس سنگین باشد و یا دارای تعداد زیادی سنگ، پیشنهاد می شود بستری به ارتفاع 20 سانتی متر روی سطح خاک ایجاد کنید. بستر جدید باید خاکی بسیار سبک و لوم باشد. اگرچه در نهایت چنین خاکی محصولات یک پارچه و بازار پسند نخواهد داشت؛ اما محصولاتی با طعم بهتر برداشت خواهید کرد.

کاشت بذر هویج در زمین

توصیه می شود از نشاء کردن هویج خودداری کرده و بذر را مستقیما در زمین اصلی مورد نظر بکارید. جا به جا کردن هویج و نشاء کردن آن سبب آشفتگی ریشه و بدشکلی هویج می شود. سعی کنید بذر ها را به طور یکنواخت و با فاصله مناسب بکارید تا از تراکم بیش از حد بوته ها جلوگیری شود، در غیر این صورت ریشه ها فضای مناسب برای رشد نخواهند داشت. الگوی کاشت هویج در اغلب ارقام به این صورت است:

 • عمق بذر حداکثر 1 سانتی متر
 • فاصله ی هر دو بوته 5 تا 10 سانتی متر
 • فاصله میان هر ردیف 30 سانتی متر

بسته به رقم کشت شده و اقلیم مزرعه ی شما، مدت زمان جوانه زنی متغیر خواهد بود. گاهی ممکن است جوانه زنی 2 تا 3 هفته طول بکشد، در صورتی که تمام شرایط مطلوب هویج را فراهم کرده اید؛ جای نگرانی نیست. مالچ می تواند سرعت جوانه زنی بذر ها را در فرآیند پرورش هویج بیشتر کند.

در مرحله ای که نهال های هویج حدودا 3 سانتی متر ارتفاع دارند، شروع به تنظیم فاصله ی آن ها نمایید. در این مرحله فاصله ی بین هر دو بوته 10 سانتی متر باشد؛ در صورتی که بوته ها نزدیک تر هستند باید آن ها را به آرامی از خاک خارج کنید. هنگام خارج کردن بوته ها به اندام هوایی آن ها آسیب نرسانید. در بخش مراقبت در کاشت و پرورش هویج دلیل آن را مطالعه کنید.

 

کاشت بذر هویج در گلدان

 

حذف بوته های اضافه هویچ چگونه است؟

چطور بوته های اضافی را از خاک خارج کنیم تا آسیبی به باقی بوته ها نرسد؟. در صورتی که بوته ها را سالم خارج کنید علاوه بر جلوگیری از طغیان بیماری، می توانید آن ها را در بخش هایی که تراکم بوته کمتر از حد مورد نیاز است بکارید.عملیات حذف را زمانی انجام دهید که خاک را به خوبی آبیاری کرده باشید.

حذف بوته های اضافی باید در چند مرحله انجام شود تا از به هم بهم ریختگی ساختمان خاک جلوگیری شود. در مرحله ی اول فاصله ی بوته ها را 4 سانتی متر تنظیم کرده و 4 هفته ی بعد زمانی که بوته ها و خاک به حالت عادی بازگشته اند، بوته ها را طوری حذف کنید که در نهایت فاصله ی گیاهان باقی مانده 8 تا 10 سانتی متر باشد.

مراقبت های  کاشت و پرورش هویج

 

مراقبت های لازم برای کاشت و پرورش هویج

 

 • علف هرز در کاشت و پرورش هویج

مبارزه با علف های هرز یکی از مهم ترین چالش های کشت و کار در فضای آزاد است. از آنجایی که ریشه های علف هرز می توانند با ریشه های هویج رقابت کرده و عملکرد را کاهش دهند، بهتر است از رشد آن ها پیشگیری شود. برای آشنایی بیشتر با راهکار های جلوگیری از رشد علف های هرز، مطلب مبارزه با علف هرز را در میوه نیک مطالعه کنید.

در صورتی که قصد دارید علف های هرز مزرعه هویج خود را به صورت دستی حذف کنید، مراقب جابجا شدن ریشه های هویج هنگام بیرون کشیدن علف های هرز باشید. در صورتی که بتوانید در مراحل ابتدایی علف های هرز را کنترل کنید، در ادامه ی فصل رشد اندام هوایی هویج با سایه اندازی بر علف های هرز اجازه ی ادامه ی رشد به آن ها را نخواهد داد.

 • کوددهی در کاشت و پرورش هویج

در فرآیند کاشت و پرورش هویج، کود نیتروژن با احتیاط زیادی مصرف می شود. تجمع نیترات در بخش ریشه ی هویج رشد اندام هوایی و ریشه های جانبی را تحریک می کند و می تواند کیفیت ظاهری و ارزش غذایی این محصول را به شدت کاهش دهد. در تغذیه ی هویج استفاده از عناصر پتاسیم و فسفات رایج تر هستند. 5 تا 6 هفته پس از کاشت بذر هویج، می توانید برنامه ی کوددهی را آغاز کنید.

 • آفت و بیماری در کاشت و پرورش هویج

بیماری پوسیدگی ریشه هویج که توسط آفت مگس ریشه هویج ایجاد می شود یکی از موارد قابل توجه در کاشت و پرورش هویج است. در نتیجه ی تغذیه ی لارو این مگس، راه نفوذ قارچ ها به ریشه باز شده و پوسیدگی آغاز می شود. برای مبارزه با این آفت علاوه بر استفاده از افت کش ها موارد زیر را نیز در نظر بگیرید:

 • هنگام کاشت بذر ها از تراکم آن ها جلوگیری کنید. در صورتی که بوته ها با فواصل کم کاشته شوند مجبور به سرزنی یا حذف آن ها هستید، حذف این بوته ها علاوه بر اتلاف زمان و نیروی انسانی، می تواند سبب طغیان مگس ریشه شود. این آفت بویی که هنگام آسیب رسیدن به بافت هویج آزاد می شود را به خوبی تشخیص داده و جذب بوته می شود.
 •  از ارقام مقاوم به این آفت استفاده کنید.
 •  در میان چند ردیف هویج که کاشته اید محصولاتی مانند سیر یا پیاز بکارید تا بوی هویج کمتر استشمام شود.
 • آبیاری در کاشت و پرورش هویج

خاک هویج را مرطوب نگه دارید. آبیاری باید به صورت منظم و کم عمق انجام شود طوری که سه سانت ابتدایی خاک تنها کمی انگشت شما را مرطوب کند. در ابتدای جوانه زنی بذر های هویج، ممکن است در اثر آبیاری لایه ای سخت روی سطح خاک تشکیل شود، به این منظور می توانید سطح کشت را با لایه ای از ورمیکولیت یا کمپوست بپوشانید. برای حفظ رطوبت می توانید سطح خاک را با کمی مالچ بپوشانید.

 • برداشت هویج

به طور کلی هویج های کوچک، طعم بهتری دارند، اما شما می توانید در زمان دلخواه آن ها را برداشت کنید. قطر هویج هنگام برداشت باید حداقل 15 میلی متر باشد. در صورتی که در فصل گرما به سر می برید، پیش از گرم شدن هوا و افزایش درجه حرارت تا دمای 25 درجه سانتی گراد برداشت هویج را انجام دهید.

در صورتی که در فصل سرما کشت و کار هویج را انجام می دهید، پس از یک یا دو دوره ی سرما در منطقه برداشت را انجام دهید. گیاهان دو ساله طی فصول سرد انرژی و قند موجود در اندام های هوایی را در بخش ریشه ذخیره می کنند؛ بهتر است پس از این ذخیره سازی برداشت انجام شود تا کیفیت غذایی بهتری را در محصول شاهد باشیم. در صورتی که در سال اول موفق به برداشت هویج نشده اید، سطح خاک را با 40 سانتی متر خاک برگ بپوشانید تا سال آینده از بذر های آن استفاده کنید.

انبار مانی هویج

هویج برداشت شده برای تازه ماندن تنها نیاز به 2 سانتی متر از اندام ابتدایی خود دارد؛ باقی اندام هوایی را به وسیله ی دستگاه یا قیچی قطع کنید. در مرحله ی بعد هویج ها باید از هر گونه آلودگی پاک شوند. کافی است آن ها را در جریان آب سرد قرار داده و سپس در مجاورت هوا خشک کنید. هویج ها را پیش از قرار دادن در یخچال، درون کیسه های پلاستیکی عایق به نفوذ هوا بسته بندی کنید؛ در غیر این صورت پس از چند ساعت شاهد نشانه های لهیدگی در بافت آن ها خواهید بود.

 کشاورزان سنتی در صورتی که از عدم یخ زدگی و عدم وجود بیماری و آفات در زمین اطمینان حاصل کنند، هویج های برداشت شده را به طور موقت در زمین دفن می کنند. در مناطق خشک و خنک می توان هویج را در مخازن خاک اره یا ماسه ی مرطوب نگه داری کرد. ابتدا یک لایه ماسه را کف جعبه پهن کرده و هویج ها را درون آن بچینید، سپس روی هویج ها را کاملا با ماسه یا خاک اره بپوشانید. در مدتی که هویج ها را در این حالت ذخیره کرده اید، جعبه را در محلی خشک و خنک قرار دهید و اقدام به جابجایی هویج ها نکنید.

یکی از اولین محصولاتی که به صورت صنعتی در قالب کنسرو نگه داری شده است، هویج می باشد. می توانید هویج را به شکل کنسرو شده نیز ذخیره کنید. در بخش انبار های خانگی میوه نیک می توانید اطلاعات بیشتری برای ذخیره سازی محصولات کشاورزی در انبار کسب کنید.

mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • یک نظر ارسال کنید
  ×

  پشتیبانی در واتس اپ

  ×