گل و گیاه مناسب باغچه کدام ها هستند؟

ایجاد زیبایی های بصری در فضای شهری یا باغچه ی خانه های آپارتمانی می تواند به بشر در کاهش آلودگی هوا، آلودگی های نوری و افزایش امید به زندگی کمک بسیاری کند. گل های فضای سبز بسیار متنوع هستند؛ با توجه به اقلیم، کیفیت خاک، امکانات، نیاز های زیبایی شناسی و هدف تان از احداث فضای سبز می توانید انتخاب مناسبی داشته باشید.  مثال هایی از گل های مناسب باغچه را به همراه مختصری از شرایط نگهداری آن ها در در میوه نیک مطالعه می کنید.

گل کوکب کوهی

کوکب کوهی یا رودبکیا از گل های وحشی به حساب می آید و جاذب پروانه، زنبو، پروانه ها و دیگر گرده افشان ها می باشد. گا کوکوب وحشی یکی از مناسب ترین گل ها برای کاشت باغچه است. از رودبکیا بعنوان گلهای شاخه بریده، جاذب پرنده ها، در فضای سبز و باغچه ها استفاده می شود.

 

گل و گیاه مناسب باغچه کدام ها هستند؟

 • شرایط محیطی مطلوب

کوکب کوهی در آفتاب کامل و خاک غنی بهترین عملکرد را خواهند داشت، البته کوکب کوهی خاک هایی با کیفیت متوسط و خشکسالی را نیز تحمل می کنند اما نور کامل و مستقیم خورشید اصلی ترین نیاز این گیاه است. کاشت این گل ها در مناطقی با خاک نسبتا رسی با اسیدیته 7 نیز امکان پذیر است. آبیاری را به طور منظم انحام دهید و بین هر دو دوره اجازه دهید خاک خشک شود.

 • نحوه کاشت گل کوکوب

بذرها را در عمق زیاد نکارید، کافی است روی آن ها را با لایه ای خاک سبک بپوشانید. در نهایت میان هر دو بوته 30 تا 40 سانتی متر فاصله ایجاد کنید. کوکب کوهی از گل هایی با رشد سریع محسوب می شود.

 • گلدهی

طیف رنگ گلبرگ های کوکب کوهی از نارنجی روشن تا قرمز و قهوه ای تیره دیده می شود. 60 روز از زمان کاشت تا بلوغ زمان خواهد برد؛ اگر عملیات کاشت اوایل بهار انجام شود، طی ماه های خرداد تا شهریور شاهد گلدهی کوکب کوهی خواهید بود. عمر گل ها کوتاه بوده و بوته ها اغلب چندساله هستند. بوته ها در مرحله ی گلدهی 70 تا 90 سانتی متر ارتفاع دارند.

سیستم ریشه ی کوکب کوهی نسبتا گسترده و عمیق است؛ بنابراین در گلدان ها عملکرد بالایی نخواهند داشت و در برابر کم آبی نیز کمی مقاوم هستند. می توانید گل آهار، شکر تیغال، انواع سدوم ها، انواع ختمی ها، سرخارگل و گیاهان علفی را به عنوان همراه برای کوکب کوهی بکارید.

 • آفات و بیماری ها

رودبکیا در برابراکثر آفات و بیماری ها مقاوم است اما حساسیت بسیاری به قارچ ها دارد. در صورت مشاهده ی علائمی مانند لکه های قهوه ای کوچک روی برگ ها که به تدریج در حال رشد هستند، شاخ و برگ آلوده را ببرید.

گل کلماتیس

پیچ کلماتیس یا پیچ شقایق از گل های غیرمهاجم فضای سبز محسوب می شود. اغلب گل های کلماتیس صورتی و بنفش بوده و برخی ارقام آن معطر هستند.

 

 

 • شرایط محیطی مطلوب

در چهار هفته ی ابتدایی کاشت، کلماتیس به بی آبی حساسیت نشان می دهد اما تجمع آب در پایه ی این گیاه سبب بیماری ریشه ها می شود. مهم ترین ویژگی خاک کلماتیس سبک بودن و زهکشی بالای آن است.
به محض شروع رشد جوانه های جدید از کود ها 5-10-10 یا 5-10-5 npk استفاده کنید. این گل را در مکانی بکارید که در طول روز دست کم 6 ساعت نور دریافت کند. ریشه های کلماتیس در خاک خنک بهتر رشد می کند.

 • نحوه کاشت پیچ شقایق

بهترین زمان کاشت پیچ شقایق در بهار و پاییز است. پایه ی این گیاه نیازمند قیم می باشد، هنگام کاشت قلمه، تکیه گاهی برای شاخ و برگ ها در نظر بگیرید. تندریل های این گیاه توانایی پیچیدن به دور شاخه های ضخیم را ندارند و به دور سیم ها یا رشته های نازک به خوبی می پیچند. انتخاب مکان کاشت کلماتیس بسیار مهم است؛ محلی که ریشه ها در سایه بوده و اندام هوایی در طول روز به مقدار کافی آفتاب دریافت کنند. برخی راهکارهای سایه اندازی در محل ریشه را در ادامه بیان می کنیم:

 1. برای خنک سازی محل ریشه، یک لایه ی متراکم از برگ، چیپس چوب یا انواع مالچ ها در محل کاشت پهن کنید.
 2.  می توانید در اطراف پیچ کلماتیس گیاهان چند ساله یا درختچه های کوتاه قد بکارید تا روی محل ریشه سایه اندازی کنند.
 3. قرار دادن سنگ ها به صورت نیم دایره در محدوده ی گسترش ریشه علاوه بر اینکه مانعی برای عبور گرما خواهد شد، می تواند گرمای زمین را نیز جذب کند.
 4. از پوشش های پلاستیکی می توانید برای سایه اندازی استفاده کنید؛ روی پلاستیک حفره هایی ایجاد کنید تا گردش هوا متوقف نشود.

نکته: خنک بودن ریشه ها به معنی مرطوب نگه داشتن آن ها نیست.

 • گلدهی

اغلب در بهار و تابستان گلدهی کلماتیس شروع می شود. اگر کلماتیس با گل های تیره، در فصل تابستان در مکانی با سایه ی خنک بعد از شهر کاشته شود، ماندگاری رنگ گل آن ها بسیار بیشتر خواهد بود.

 • آفات و بیماری ها
 1. معمولا حلزون ها در اطراف این گیاه دیده می شوند، می توانید به طور فیزیکی آن ها را حذف کنید.
 2. سفیدک پودری نیز از بیماری های نسبتا رایج این گیاه می باشد، آبیاری منظم می تواند در پیشگیری از این بیماری موثر باشد. در صورت ابتلا اندام آلوده را حذف کنید و در صورت نیاز از قارچکش ها استفاده کنید.

شمعدانی وحشی

شمعدانی وحشی یکی دیگر از چند گل و گیاه مناسب باغچه است؛ اشعابات و برگ های این گیاه به خوبی می تواند ناهنجاری ها مانند شلنگ های فضای سبز، کنتور ها و تجهیزات نصب شده در محل را استتار کند. زیبایی شمعدانی وحشی به گل های آن ختم نمی شود؛ برگ های معطر این گیاه می تواند فضای آرام بخشی را برای باغچه ی شما ایجاد کند.

 

گل کلماتیس

 

 • شرایط محیطی مطلوب

شمعدانی های وحشی نسبت به شرایط محیط حساسیت زیادی نشان نمی دهند، اما ترجیح این گل رشد در خاک های لومی و غنی از هوموس با زهکشی خوب است. نسبت به دیگر گل های باغچه ای شمعدانی محیط ریشه ای مرطوب را بیشتر دوست دارد. مکان آفتاب-سایه را برای کاشت این گل انتخاب کنید؛ آفتاب کامل در اوایل صبح و سایه در ساعات بعد از ظهر بهترین عملکرد را خواهد داشت.

 • نحوه کاشت شمعدانی

کاشت بذر، قلمه نیمه چوبی و تقسیم ریشه شمعدانی از روش های متداول ازدیاد شمعدانی وحشی محسوب می شود. قلمه نیمه چوبی در تابستان و تقسیم ریشه در پاییز یا بهار انجام می شد. کاشت بذر نیز اوایل تابستان یا بهار انجام می شود. در سال های ابتدایی رشد کندی دارد و اما پس از چند سال با تشکیل مجموعه ای از بوته های شمعدانی از اواخر بهار تا پاییز شاهد زیبایی گل های آن خواهید بود.

 • گلدهی

میان بوته ها عدم همزمانی گلدهی وجود دارد و عمر گل ها نیز با هم برابر نیست؛ بنابراین هیچ زمانی باغچه ی خود را خالی از گل نخواهید دید. طیف رنگی این گل ها از صورتی تا بنفش و حتی آبی یا سفید نیز گسترده است. دوره ی گلدهی شمعدانی وحشی نسبتا طولانی بوده و از اوایل بهار تا یخبندان پاییز ادامه دارد. سرزنی بوته ها می تواند به جوان سازی آن ها کمک کند.

همروکالیس یا سوسن یک روزه

دو ویژگی تنوع رنگی و ارتفاع در همروکالیس، این گیاه را برای بخش های مختلف فضای سبز مناسب ساخته است. ارقام پاکوتاه برای حاشیه ها یا صخره های زینتی و ارقامی که ارتفاع بیشتری دارند برای مرزبندی ها به کار گرفته می¬شوند.

 • شرایط محیطی مطلوب

همروکالیس به کیفیت خاک حساسیت نشان می هد؛ خاکی حاصلخیز با زهکشی مناسب و در عین حال با توانایی نگهداری رطوبت برای رشد سوسن یک¬روزه مناسب است. اگر خاک باغچه ی شما سنگین است پیش از کاشت این گل کمی کمپوست به آن بیافزایید. در صورتی که خاک شنی و بسیار سبک دارید، دوره های آبیاری را پس از کاشت کوتاه¬تر کنید. برای بهترین عملکرد، روزانه 8 ساعت نور مستقیم خورشید کافی است. در طول سال تنها یک¬بار کوددهی کافی است.

 • نحوه کاشت هیروکالیس

در مناطق سردسیر در تمام فصول بجز زمستان می توانید اقدام به کاشت سوسن یک¬روزه کنید، اما در مناطق گرمسیر طی بهار یا پاییز کاشت را انجام دهید.

 • گلدهی

عمر همروکالیس یک روز بوده و هر گل تنها یک طلوع آفتاب را می بیند. طیف رنگی بسیار متنوعی دارد؛ از جمله نارنجی، صورتی، بنفش، قرمز، زرد و سفید. از اواسط بهار تا زمان یخبندان می توانید شاهد گلدهی سوسن یک¬روزه باشید.

 • آفات و بیماری ها

شته ها، کنه های عنکبوتی و تریپس ها از متداول ترین آفاتی هستند که به همروکالیس حمله می کنند. هنگام کاشت ارقام مقاوم را تهیه کنید، آبیاری گیاهان را به طور منظم انجام دهید، اندام های آسیب دیده که محل ورود آلودگی ها هستند حذف کنید و در نهایت به عنوان آخرین راه حل از حشره کش ها استفاده کنید.

گل اسطوخودوس

ظاهر زیبا، مصارف دارویی و بهداشتی اسطوخودوس، آن را تبدیل به یکی از اولویت ها برای کاشت در فضای سبز و باغچه ها تبدیل کرده است. صخره ها، حاشیه ها و مناطق سنگی را می توان به خوبی با اسطوخودوس پوشش داد. در حالت بلوغ ارتفاع 70 تا 90 سانتی متر دارد و هر بوته در حدود 2 متر عرض خواهد داشت.

 

گل اسطوخدوس

 

 • شرایط محیطی مطلوب

آفتاب کامل، آب و هوای خشک، خاک ماسه ای و نسبتا اسیدی دارید، یکی از بهترین گزینه ها کاشت اسطوخودوس است.

 • نحوه کاشت اسطوخودوس

بذر ها یا قلمه اسطوخودوس را در اوایل بهار بکارید و طی ماه های خرداد تا مرداد از گل های زیبا و معطر آن را لذت ببرید. کاشت قلمه ی ساقه بسیار متداول است؛ قلمه های 20 سانتی متری را در هورمون ریشه زایی قرار داده و سپس در گلدان هایی پر از ماسه فرو ببرید. گلدان ها را در سایه نگهداری کرده و مرتبا آبیاری کنید تا ریشه زایی به خوبی انجام شود.

 • گلدهی

اواسط تابستان اوج ظهور گل های بنفش این گیاه است. برای استفاده ی دارویی از گل های اسطوخودوس، به محض باز شدن آن ها را برداشت کرده و در یک اتاق تاریک با تهویه خوب آویزان کنید تا کاملا خشک شود. سپس در یک کیسه ی کاغذی یا پارچه ای به دور از نور نگهداری کنید.

 • آفات و بیماری ها

قارچ ها مهم ترین عوامل پوسیدگی ریشه ی اسطوخودوس است. به علائم بوته ها توجه کنید؛ پژمردگی برگ ها با وجود آبیاری مناسب، زردی برگ ها و مرگ آن ها، رشد کند بوته می تواند از علائم پوسیدگی ریشه باشد. برای مدیریت این بیماری:

 • حذف بوته های بیمار
 • خودداری از آبیاری بیش از اندازه

گل تیموس یا آویشن خزنده

تیموس یا آویشن زینتی یکی از خوش عطرترین و البته زیبا ترین گیاهان پوششی فضای سبز است. کاشت این گیاه در باغچه یا فضای سبز اطراف خانه می تواند کمی عطر به آشپزخانه ی شما بیاورد. آویشن نگهداری دشواری ندارد؛ آفتاب کامل، خاکی با زهکشی خوب و کیفیت غذایی متوسط نتیجه ی رضایت بخشی خواهد داشت. آویشن خزنده در برابر خشکسالی مقاوم بوده و در آب و هوای معتدل همیشه سبز است. شکوفه های این گیاه از صورتی تا بنفش رنگ دیده می شوند. بذر آویشن را در اوایل بهار بکارید.

mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • یک نظر ارسال کنید
  ×

  پشتیبانی در واتس اپ

  ×