گلخانه اجاره ای چگونه است

نکات که باید درمورد گلخانه های اجاره ای بدانید

گلخانه های اجاره ای چگونه هستند؟

شروع کشت وکارهای گلخانه ای معمولا با احداث گلخانه همراه است، اما احداث گلخانه نیازمند سرمایه اولیه نسبتا بالایی بوده و برای کشاورزانی که به تازگی وارد این عرصه شده اند صرف چنین هزینه ای مشکل خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر پرسودترین محصولات گلخانه ای را در میوه نیک مطالعه کنید.

 

اجاره گلخانه در تهران و کرج

 

گاهی شرایط شما را به سمتی سوق خواهد داد که گلخانه ی احداث شده را اجاره کنید. در این شرایط اگر محصول خود را انتخاب کرده اید باید تجهیزات گلخانه را به طوری که متناسب با نیاز محصولتان باشد تکمیل کنید. اما در صورتی که محصول مشخصی مدنظر ندارید احتمالا هزینه کمتری صرف خواهید کرد و آن را با توجه به امکانات گلخانه ی اجاره شده انتخاب خواهید کرد.

 

اجاره گلخانه دست دوم

 

نکات مهم اجاره گلخانه

 • تناسب هزینه ای که بابت اجاره ی گلخانه پرداخت می کنید با میزان درآمد شما در اولویت است. هزینه های تعمیرات و تکمیل امکانات گلخانه را نیز در نظر بگیرید.
 • محل احداث گلخانه را بررسی کنید. فاصله ی آن تا منابع سوختی، آب و بازار را در نظر بگیرید. انتقال آب و سوخت به محل گلخانه گاهی غیر ممکن و گاهی بسیار هزینه های هنگفتی به دنبال داشته باشد.
 • اقلیم منطقه را با توجه به تقویم کشاورزی بسنجید. اقلیم منطقه رابطه ی مستقیم با هزینه های تنظیم نور و دمای گلخانه دارد. تعداد روزهای آفتابی، جهت وزش باد غالب، سردترین و گرم ترین روز سال، میزان بارش در هرسال آبی از جمله مهم ترین فاکتور ها هستند.
 • جهت احداث گلخانه و جنس پوشش آن در میزان نور دریافتی، کنترل دمای گلخانه و متعاقبا در هزینه های شما موثر خواهد بود. اطلاعات دقیق تر در زمینه ی میزان تاثیر شیب سقف گلخانه یا ارتفاع دیوارها بر کیفیت محصول و هزینه ها را در مطلب احداث گلخانه میوه نیک بخوانید.
 • کیفیت آب منطقه، سطح منابع آب زیرزمینی و وضعیت آبرسانی از مهم ترین عوامل موفقیت کشت گلخانه ای هستند. کمبود آب و یا کیفیت نامناسب آب می تواند به محصولات شما را از بین ببرد.
 • تجهیزات فنی گلخانه و اتاق های کنترل را بررسی کنید. امکانات موجود و میزان فرسودگی آن ها را در نظر بگیرید. موتورهای برق و یا تانکرهای آب برای موقعیت های پیش بینی نشده و اضطراری بسیار مهم است.
 • در زمینه ی کیفیت پوشش و اسکلت گلخانه و زیر ساخت ها تحقیق کنید. سن گلخانه ای که آن را اجاره می کنید بسیار اهمیت دارد؛ گلخانه های فرسوده در برابر وزش باد، بارش برف یا باران مقاومت مورد نظر را نخواهند داشت. گلخانه ای که نیازمند تعمیرات بسیار باشد انتخاب نکنید، زمان و هزینه ای که صرف این کار خواهد شد غیر قابل تخمین بوده و ممکن است فعالیت شما را مدت ها به تعویق بیاندازد.
 • ابعاد گلخانه و تعداد پنجره یا درها غیرقابل تغییر خواهند بود، بنابراین هنگام اجاره ی گلخانه از نیاز دقیق کشت خود اطمینان حاصل کنید. گلخانه ای که از ابعاد مورد نیاز شما بزرگتر باشد، هزینه ی تنظیم دما، نور و رطوبت اضافی را بر شما تحمیل می کند.
 • کاربری گلخانه را ابتدا برای خود تعریف کنید؛ قصد احداث خزانه دارید یا گلخانه ی سبزی؟ گلخانه را به منظور کار تحقیقاتی اجاره میکنید؟ هیدروپونیک انجام خواهید داد؟ نور مصنوعی در پرورش گیاهان خود استفاده خواهید کرد؟ به شاسی های گرم و سرد احتیاج دارید؟ پاسخ این سوال ها می تواند شما را در انتخاب ابعاد گلخانه کمک کند.
 • به طور کلی پیش از اجاره ی گلخانه باید تمامی ابعاد تولید برای شما روشن باشد؛ سرمایه ی موجود، نقطه ی شروع، سیستم کشت، مدیریت، هزینه ها و حتی مشکلات و موانع احتمالی را مشخص کنید.
 • صفدر قلندری
  مهر ۱۸, ۱۴۰۰ در ۳:۳۰ ب.ظ

  ازپیشنهادات وراهنمایی شما متشکرم

  • مهتاب حلمی
   مهر ۲۰, ۱۴۰۰ در ۱۰:۲۴ ب.ظ

   تشکر و سپاس از همراهی شما

یک نظر ارسال کنید