مضرات کود شیمیایی شامل چه مواردی می شود؟

کشاورزی و تامین غذای انسان ها از روز نخست به طرق مختلف وابسته به کوددهی بوده و هست. در ابتدا از طریق بازگرداندن مواد باقی مانده ی گیاهی یا حیوانی به خاک ها که آن را کود آلی می نامیم تغذیه انجام می شده و امروزه با افزودن کودهای شیمیایی مواد مغذی مورد نیاز گیاه تامین می شود. کود شیمیایی حاوی عناصر اصلی از جمله نیتروژن، فسفر و پتاسیم، عناصر درشت مغذی مانند کلسیم و منزیم و ریز مغزی ها شامل مس، آهن و منگنز می باشد.

مضرات کود شیمیایی نیز مانند دیگر مصنوعات شیمیایی با گذشت زمان نمایان شده، سلامت انسان ها و محیط زیست شامل تمامی موجودات زنده که مستقیم یا غیر مستقیم با بخش کشاورزی در ارتباط هستند در اثر مصرف نادرست کود شیمیایی به شدت در معرض خطر قرار گرفته است. اما با این وجود چرا مصرف کود شیمیایی ادامه دارد؟

چرا کود شیمیایی مصرف می کنیم؟

تمام گیاهان به عناصر غذایی مانند نیتروژن، فسفر یا گوگرد برای رشد نیاز دارند، اما سطح مواد مغذی خاک با گذشت زمان در اثر مصرف گیاه یا آبشویی کاهش میابد. جبران مواد مغذی از طریق روند طبیعی تجزیه ی مواد در خاک بسیار کند صورت می گیرد. به منظور تامین غذای جمعیت امروز در جهان، سرعت تولید بسیار اهمیت دارد، به همین دلیل استفاده از کودها که سرعت جبران موادمغذی را تا حد کافی بالا می برد امری ضروری است. کودهای آلی به دلیل بهره وری پایین تجاری مورد استفاده قرار نمی گیرند اما کودهای شیمیایی با عملکرد بالاتر از اواسط دهه30 میلادی در تولید محصولات به کشاورزان کمک کرده اند.

اشکال مضرات کودشیمیایی

نقش اساسی کودهای شیمیایی در رشد و تامین عناصر غذایی غیرقابل انکار است اما نمی توان از مشکلاتی که در اثر مصرف کود شیمیایی ایجاد شده است، چشم پوشی کرد. آلودگی مجاری آب، سوختن گیاهان در اثر مصرف بیش از حد کود، آلودگی هوا، اسیدی شدن خاک ها و تخریب مواد معدنی خاک بخشی از مضرات کود شیمیایی می باشد.

 • آلودگی مجاری آب

بخشی از کود شیمیایی به همراه آب آبیاری از زمین شسته شده و وارد راه آب ها می شود؛ موادمغذی فراوان موجود در کود به صورت محلول در آب درآمده و سبب کاهش اکسیژن آب می شود. موجودات آبزی از جمله ماهی ها در اثر کمبود اکسیژن آسیب می بینند. علاوه بر موجودات آبزی عدم سلامت آب های زیرزمینی در طولانی مدت اثرات مخربی بر سلامتی انسان میگذارد. کودکانی که از آب های آلوده به نیترات تغذیه می کنند در بزرگسالی دچار اختلالات تنفس، عروق، رنگ آبی پوست یا حتی سرطان می شوند.

 • سوختگی گیاهان

گاهی با وجود تغذیه ی فراوان شاهد پژمردگی یا عدم رشد گیاه خواهید بود. در این شرایط به علائم برگ ها توجه کنید. لکه های زرد یا قهوه ای رنگ ممکن است نشانه هایی از سوختن گیاه در اثر مصرف بیش از حد کود شیمیایی باشد. انجام آزمایش روی خاک و اندام گیاه و شناخت نیاز های غذایی گیاه می تواند کشاورز را در تدوین برنامه ی غذایی راهنمایی کند.

 • آلودگی هوا

بخش عمده ای از کودهای شیمیایی حاوی مقادیر بالای نیتروژن هستند. نیتروژن اضافی در کوددهی می تواند به انتشار گازهای گلخانه ای مانند دی اکسید کربن و اکسید نیتروژن در جو کمک کند. هنگام کوددهی زمین به ذرات ریزی که در فضا پخش می شود توجه کرده اید؟ کشاورزان هنگام کوددهی به دلیل تماس با این ذرات و استشمام آنها دچار مشکلاتی در پوست، چشم و تنفس می شوند.

 • اسیدی شدن خاک

کودهای شیمیایی مواد آلی را در خاک کاهش می دهند و در نتیجه خاک در جهت اسیدی شدن حرکت می کند. خاک های اسیدی برای طیف گسترده ای از گیاهان قابل استفاده نمی باشند.

 • تخریب مواد معدنی خاک

طبق داده های منتشر شده توسط آزمایشگاه مواد مغدی وزارت کشاورزی ایالات متحده، محصولات رشد یافته در خاک هایی که با کود شیمیایی بارور شده اند، دارای محتوای منزیم، پتاسیم و کلسیم کمتری هستند. بنابراین کیفیت محصولات کشت شده در مقایسه با نهاده های مصرف شده کمتر می باشد.

 • سلامت انسان

آلودگی آب یا هوا به طورمستقیم سلامتی انسان را تهدید می کنند. اما در این میان عامل دیگری وجود دارد که در بلند مدت توجه محققان را به خود جلب کرده است؛ بخشی از کود شیمیایی که وارد گیاه می شود به دلایل مختلفی از جمله کوددهی بیش از حد، مورد استفاده ی گیاه قرار نمی گیرد و در بخش هایی از آن تجمع می کند، مواد شیمیایی از این طریق وارد زنجیره غذایی انسان می شوند و موجب اختلال و بیماری می شوند.

ایا کود شیمیایی همیشه مضر است؟

یکی از مفیدترین منابع غذایی که می شناسیم لبنیات هستند، اما این منابع سرشار از کلسیم در اثر مصرف بیش از حد مشکل ساز خواهند شد. اگر از مضرات کودشیمیایی صحبت می کنیم اشاره به مصرف نادرست آن داریم. اگر میزان کوددهی با ظرفیت جذب خاک سازگار باشد خطر آلودگی وجود ندارد. بسته به میزان کودمصرفی و فلزات سنگین وارد شده به خاک و گیاهان، اختلال در کلیه، کبد، ریه ی انسان ها مشاهده می شود اما در صورت استفاده ی اصولی بازده و کیفیت محصولات تا حد قابل توجهی افزایش میابد.

mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • یک نظر ارسال کنید
  ×

  پشتیبانی در واتس اپ

  ×