گیاهان قابل کشت در گلخانه

چه گیاهانی قابل کشت در گلخانه هستند؟

گیاهان قابل کشت در گلخانه کدام ها هستند؟

آیا می توان یک درخت سیب در گلخانه پرورش داد؟ چرا در گلخانه ی هر شهر انواع درخت های میوه یا بوته ها را پرورش نمی دهند؟ چه گیاهانی در گلخانه قابل پرورش هستند؟ به طور تئوری تقریبا تمامی گیاهان را می توان در گلخانه پرورش داد. محصول گلخانه می تواند هر میوه یا سبزی محصول فصل گرم یا سرد باشد، اما برای شروع هر فعالیت تجاری مهم ترین مسئله توجیه اقتصادی پروژه می باشد. بنابراین مسئله ی مهم تر در واقع کاشت هر گیاه در گلخانه ی متناسب با نیاز های آن است.

 

چه گیاهانی در گلخانه قابل کشت هستند

 

چه گیاهانی برای کاشت در گلخانه مناسب است؟

گیاه مورد نظر خود را به خوبی بشناسید. نیاز های هر مرحله ی رشدی را در نظر بگیرید. حساسیت های محیطی و رژیم غذایی یکی از مهم ترین عوامل موفقیت یک کشت گلخانه ای است؛ فهرستی از آن ها تهیه کنید. شرایط گلخانه ها کاملا قابل کنترل هستند اما به طور کلی در دو دسته بندی به لحاظ دمایی قرار می گیرند. گلخانه هایی که برای محصولات فصل گرم در مناطق یا فصول سرد احداث می شوند با گلخانه ی تولید محصولات فصل خنک تفاوت بسیار دارند. در ادامه راهنمای پرورش چند محصول فصل سرد و گرم را مطالعه می کنید.

از محصولات قابل کشت در گلخانه : کاشت سبزی ریحان

ریحان از محصولات حساس به سرما محسوب می شود، بنابراین برای پرورش آن در گلخانه باید تجهیزات گرم کننده تهیه کنید. ریحان در خاکی سبک و محلی با آفتاب کامل به خوبی رشد می کند. بهترین دما برای جوانه زنی بذر آن 20-30 درجه سانتی گراد است. اغلب ریحان به صورت مستقیم در بستر اصلی کشت می شود اما اگر قصد نشاء کردن آن را دارید 6-4 هفته پس از کاشت بذر در خزانه می توانید بوته ها را منتقل کنید.

در کشت مستقیم ریحان، هر هکتار زمین نیازمند 100-80 کیلوگرم بذر ریحان می باشد؛ البته در صورتی که بذر های پوشش دار تهیه می کنید از شرکت تولید کننده راهنمایی بگیرید. پیش از کاشت خاک را زیر و رو کرده و تسطیح کنید تا از تجمع آب و پوسیدگی جلوگیری شود.

 

کاشت ریحان در گلخانه

 

نگهداری و مراقبت سبزی ریحان در گلخانه

به عنوان پرورش دهنده سبزی تازه خوری باید به ویژگی هایی که برای مصرف کننده شاخص محسوب می شود توجه کنید؛ برگ های شاداب و ترد از مهم ترین ویژگی های سبزی های برگی است. بنابراین به آبیاری و کود پتاسیم در پرورش ریحان توجه ویژه داشته باشید. پیش از کشت بذر در هر هکتار بستر کشت 30 کیلوگرم کود نیتروژن، 60 کیلوگرم فسفر و 70 کیلوگرم پتاسیم به عنوان کود پایه اضافه کنید.

آفات و بیماری ها در پرورش ریحان در گلخانه

شته، سوسک ژاپنی، حلزون و سفید بالک از آفات اصلی ریحان هستند. در صورت بالا بودن رطوبت گلخانه شته و سفید بالک ها بیش از آفات دیگر مشکل ساز خواهند شد. در گلخانه ها برای مبارزه با چنین آفاتی از کارت ها زرد، صابون های حشره کش، حشرات مفید و خاک پوش های انعکاسی استفاده می شود. برای جلوگیری از ایجاد بیماری در سبزی ها و گیاهان قابل کشت در گلخانه میتوان نکات زیر را رعایت کرد:

 • خرید بذر گیاه از مراکز معتبر
 • ضدعفونی کردن بستر خاک پیش از کاشت
 • تنظیم دما و رطوبت گلخانه
 • عدم آبیاری بیش از اندازه

گیاهان قابل کشت در گلخانه : پرورش بادمجان گلخانه ای

برای شروع پرورش بادمجان می توان بذر، نشاء یا قلمه ی آن را تهیه کرد. بهترین بذر های بادنجان به دلیل وجود بیماری های ویروسی بذر های سال دوم هستند. بذر های یادنجان را در عمق 2 سانتی متری بکارید و دو هفته ی ابتدایی به محض خشک شدن خاک آبیاری را انجام دهید. نشاء بادنجان بسیار حساس بوده و باید آن را با خاک اطراف و در سن 10 هفتگی به بستر اصلی منتقل کنید. برای اطلاعات بیشتر پیرامون کشت و کار بادمجان حتما مقاله آموزش کاشت بادمجان در گلخانه را مطالعه کنید.

 

کاشت بادمجان در گلخانه

 

مراقبت و نگهداری بادمجان در گلخانه

حساسسیت بادنجان به سرما نسبت به دیگر سبزی ها بیشتر است. دمای بهینه برای رشد بادنجان در طول روز 22-30 و در طول شب 18-24 درجه سانتی گراد می باشد؛ پیش از شروع پرورش بادنجان در گلخانه امکانات گرمایشی را فراهم کنید. بادنجان به لحاظ عادت گلدهی روز خنثی محسوب می شود. بنابراین در گلخانه مسئله تنظیم ساعات نوری برای گلدهی را نخواهید داشت.

چالش پرورش بادنجان، محافظت از بوته ها در برابر آفات و بیماری ها است. شته، تریپس و کنه آفات و مرگ گیاهچه، لکه برگی و پژمردگی باکتریایی بیماری های مهم بوته ها بادنجان هستند. در میوه نیک به طور اختصاصی به پرورش گوجه فرنگی در گلخانه، خیار در گلخانه، کاهو در گلخانه و توت فرنگی در گلخانه و فلفل در گلخانه پرداخته ایم.

پرورش سیر یکی از گیاهان قابل کشت در گلخانه

حبه های سیر را در گلخانه ای آفتاب گیر با خاک حاصلخیز و زهکش بالا بکارید. اوایل بهار یا پاییز زمان مناسبی برای کاشت سیر است. فاصله ی حبه ها را کمتر از 18 سانتی متر تنظیم نکنید و آن ها را با توجه به ابعاد آن ها را اعماق مختلف بکارید؛ حبه های کوچک را سطحی تر بکارید. حبه های سیر یک انتهای منحنی و یک انتهای نسبتا تیز دارند، هنگام کاشت توجه کنید انتهای تیز رو به بالا قرار گیرد. حبه های زخمی و آسیب دیده را نکارید.

نگهداری سیر در گلخانه

به طور کلی پرورش سیر فرآیند پیچیده ای ندارد اما از حاصلخیزی خاک و علف های هرز غافل نشوید. تنها زمانی که خاک بستر کشت تا عمق 1 سانتی متری خشک شد، آبیاری بیش باعث پوسیدگی ریشه می شود، در صورتی که بستر کاشت شما در گلخانه نسبتا سنگین است فاصله ی میان دو آبیاری را بیشتر کنید. بوته های سیر برای رشد به نور کافی نیاز دارند، سایه بان های گلخانه را جمع کنید.

برای جلوگیری از پیشرفت بیماری در گلخانه، دائما برگ ها را بررسی کنید و نشانه های بیماری ها را رصد کنید، برای مثال سفیدک در مرحله های ابتدایی لکه های کمرنگ و کشیده روی برگ ایجاد می کند. در شرایطی که برگ مرطوب بوده و دمای هوا پایین باشد قارچ ها فرصت رشد پیدا می کنند. برخی آفات نیز مانند نماتد سیر سبب بروز علائم بر روی ریشه می شوند؛ لکه های دایره شکل و نامنظم روی ریشه نشان دهنده ی ورود نماتد به داخل ریشه است.

در پایان باید گفت محصولات قابل کشت در گلخانه بسیار زیاد و متنوع هستند. شما میتوانید باتوجه به میزان سودآوری، شرایط محیطی منطقه، بودجه موردنظر و دانش و تجربه ای که دارید، یک محصول قابل کشت در گلخانه را انتخاب کنید. فاکتورهای زیادی برای تعیین یک محصول تاثیرگذارهستند تا شما بتوانید بهترین نتیجه را از کشت گلخانه دریافت کنید.

 • محمود
  مهر ۲۸, ۱۴۰۰ در ۸:۵۸ ب.ظ

  عالی

  • مهتاب حلمی
   آبان ۲, ۱۴۰۰ در ۱۲:۴۳ ب.ظ

   ممنون از شما دوست عزیز. حتما مقالات گلخانه ای دیگر ما را در وبلاگ میوه نیک مطالعه کنید

یک نظر ارسال کنید