روش های از بین بردن شته آپارتمان

پیش اومده که نقطه های مشکوک سبز یا سیاه روی گلدون تون ببینید؟ با نزدیک شدن به برگ ها متوجه می شید که اون نقطه ها شته های مهمان هستن. شته ها یکی از آفات مهم و پرجمعیت گل های آپارتمانی هستن که ظاهر و کارکرد گیاه رو مختل میکنن و می تونن به سرعت به گلدون های بعدی منتقل بشن. این که این شته ها چطور وارد آپارتمان می شن و چطور به گیاه آسیب میزنن و چطور باید کنترل شون کرد رو در ادامه توضیح می دیم. در یکی از منابع انگلیسی زبان به طور دقیق درمورد مبارزه شته ها (control aphids) توضیح داده است.

 

نحوه از بین بردن شته با الکل

 

شته کیست!

شته ها حشراتی هستند با قطعات دهانی مکنده که از شیره گیاهان تغذیه می کنند. از آفات مهم گیاهان و به خصوص گیاهان آپارتمانی محسوب می شوند. شته ها در رنگ، اندازه و اشکال متنوعی میهمان گیاهان آپارتمانی می شوند؛آشنا ترین شته ها برای ما شته های بالدار سبز یا مشکی هستند اما شته ها به رنگ های زرد، قرمز، نارنجی و قهوه ای نیز دیده می شوند. شته ها عموما در فضای باز روی بوته های گل سرخ یا پرچین ها مستقر هستند، اما گاهی به آپارتمان های ما راه پیدا می کنند. بدون وجود شکارچی های طبیعی مانند پرنده ها در آپارتمان، جمعیت شته ها به سرعت افزایش میابد و به گیاه آسیب شدید می رساند.

نحوه ایجاد خسارت شته به گیاه آپارتمانی

شته ها بسیار کوچک هستند، قطعات دهانی قوی و جونده نیز ندارند و به راحتی از بین می روند. پس چطور توانایی کشتن یک گیاه بالغ را دارند؟ به زنجیره ی اتفاقات زیر توجه کنید:

شته ها با قطعات دهانی مکنده شروع به تغذیه از شیره ی گیاه می کنند، بنابراین به مرور زمان گیاه قوت خود را از دست می دهد. در ادامه از محل ورود قطعات دهانی شته، شیره ی گیاه و هم چنین مدفوع شته ها به صورت نقطه نقطه روی برگ ها ریخته و با ایجاد پوشش و جلوگیری از فتوسنتز باعث رشد نامتناسب می شود؛ این دومین نقطه ی آسیب شته به گیاه است. از طرفی با ایجاد زخم ها و ضعف ها راه ورود بیماری های ویروسی به گیاه باز می شود و اختلال در سراسر اندام گیاه گسترده می شود.

شته ها چطور وارد آپارتمان می شوند؟

شته ها می توانند از طریق پنجره ی خانه یا به همراه گل های شاخه بریده ای که از گلفروشی یا فضای سبز تهیه کرده اید وارد خانه شوند. گلدان تازه ای که خریده اید نیز می تواند حامل خانواده ای از شته ها باشد. یک شته ی ماده بدون نیاز به جفتگیری می تواند شروع به تولید مثل کند، بنابراین بهتر است پیش از زیاد شدن جمعیت، آنها را شناسایی کنید.

 

از بین بردن شته با سرکه

 

روش های کنترل شته گیاهان آپارتمانی

بهترین راه کنترل شته ها پیشگیری از بروز آن هاست؛ گیاه خود را سالم و قوی نگه دارید، نور، آب و تغذیه ی کافی گیاه را در برابر آفات مقاوم می کند. در صورت آلودگی، ابتدا گستردگی جمعیت را بررسی کنید. اگر روی چند برگ گیاه شما 4 تا 3 شته دیده می شود کافی است آن ها را با دست برداشته یا با آب اسپری کنید و تا چند روز به دقت برگ ها را بررسی و تمیز کنید اما برای مبارزه با جمعیت بیشتر شته ها:

 • سپس با یک پارچه ی تمیز برگ ها را خشک کنید.
 • گیاه را در مجاورت هوای آزاد قرار دهید –نه در سرما-
 • بطری اسپری را پر از آفت کش شته کنید. آفت کش های خانگی را در پایان مطلب معرفی خواهیم کرد.
 • هفته ای سه مرتبه این مراحل را تکرار کنید تا زمانی که شته ای روی برگ یا ساقه ی گیاه مشاهده نشود.
 • روی برگ ها و زیر آن ها را ا آفت کش اسپری کنید. به دقت سطح برگ یا ساقه ی گیاه را نگاه کنید و مطمئن شوید تمام شته ها حذف شده اند.

توجه کنید که:

 • اقدام سریع در درمان شته بسیار تاثیرگذار است.
 • دفعات آبیاری و هم چنین رطوبت محیط را کم کنید.
 • گلدان آلوده باید با فاصله ی زیادی از دیگر گلدان ها قرار گیرد.
 • برگ هایی که دچار بدشکلی یا چسبندگی شده اند را به طور کلی حذف کنید.اگر گیاه شما دارای برگ های ریز و ظریف است می توانید اندام آلوده را در آب فرو برده و به آرامی خارج کنید تا شته ها در آب شناور شوند. توجه کنید که به آرامی گیاه را خشک کرده و آن را در دمای اتاق قرار دهید.

انواع آفت کش خانگی برای از بین بردن شته

ترکیبات بسیار متنوعی برای دور کردن شته ها از گلدان پیشنهاد می شود، محلول پوست پرتغال، الکل، محلول گل داوودی، آب نمک و حتی ترکیبات چسبناکی مانند نوشابه های قنددار از این ترکیبات هستند. صابون حشره نیز در بازار موجود است، اما موثر ترین این مواد که در کشاورزی ارگانیک و در ابعاد گسترده تر نیز از آن ها استفاده می شود عصاره ی سیر، روغن نیم یا چریش، محلول تنباکو و فلفل است.

یکی از روش های سریع و موثر که که بین افراد بسیار رایج است ترکیب نیم لیتر آب با 2 قاشق چایخوری مایع ظرفشویی است. در استفاده از این محلول روی گیاه زیاده روی نکنید و طبق مراحل بالا پیش بروید. همچنین پرمترین، ایمیداکلوپراید یا کنفیدور، افوریا از جمله سموم شیمیایی هستند که در بازار برای مبارزه با شته ها موجود است که البته برای استفاده در محیط خانه توصیه نمی شود.

mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • یک نظر ارسال کنید
  ×

  پشتیبانی در واتس اپ

  ×