نحوه کاشت و پرورش اسفناج در گلدان چگونه است؟

باغبانی 14 / جولای / 2020 14 / جولای / 2020


اگر در باغچه حیاط منزل خود فضای کافی برای کاشت انواع سبزی ها از جمله اسفناج را ندارید، انتخاب شیوه باغبانی در ظروف گلدانی بهترین گزینه برای شماست. تقریباً هر چیزی در باغ و فضای باز کاشت می شود را می توان در ظروف گلدانی نیز پرورش داد. برای کاشت انواع سبزی ها می توانید از روش کاشت مستقیم یا کاشت نشاء گیاه مورد نظرتان استفاده کنید.

 اسفناج یک محصول فصل خنک است و کشت آن در پاییز بیشتر رواج دارد اما اگر شما در یک منطقه سردسیری زندگی می کنید، میتوانید با کاشت اسفناج در گلدان و باغچه منزل خود در بیشتر مواقع سال به اسفناج های تازه دسترسی داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا با کسب اطلاعات بیشتر درمورد نحوه کاشت اسفناج در گلدان و نکات مراقبتی آن آشنا شوید.

ویژگی های گیاه اسفناج برای کاشت

اسفناج جزء گروه سبزی های فصل خنک و مقاوم است اما در برابر گرما بسیار حساس است. اگر دما بیش تر از 24 درجه سانتیگراد باشد، بذرها جوانه نمی زنند و به محض شروع گرما به سرعت وارد مرحله گلدهی می شود. زمانی که برای برداشت بیشترین محصول باید سپری کرد بین 45-40 روز است. این امر غالباً بسته به منطقه آب و هوایی شما ممکن است متفاوت باشد.

در صورت افزایش دما به 26 درجه سانتی گراد باید یک فضای سایه را برای گیاه اسفناج فراهم کنید به همین دلیل یکی از مزیت های بزرگ کاشت اسفناج در گلدان در این است که میتوان در شرایط ضروری، آن را به مکان دیگر منتقل کرد. با توجه به ارقام مختلف اسفناج به دنبال رقمی باشید که در صورت زندگی در یک منطقه گرمسیری قادر به تحمل گرما محیط باشد.

 

مراحل آماده سازی کاشت اسفناج در گلدان

انواع اسفناج برای کاشت

انواع مختلفی از اسفناج را می توان با توجه به شرایط محیطی خود در گلدان و باغچه بکارید و در فصل بهار و پاییز برداشت کنید. برخی اسفناج ها در طعم، نوع بافت و سایز برگ ها، سرعت گلدهی و میزان تحمل به گرما باهم تفاوت دارند و همین باعث شده با توجه به محیط اطراف خود بتوانیم بهترین نوع رقم را برای کاشت انتخاب کنید.

مراحل آماده سازی کاشت اسفناج در گلدان

  • انتخاب گلدان

برای کاشت اسفناج باید گلدان هایی را تهیه کنید که عرض و عمق مناسبی برای تعداد بذر مورد نظر شما داشته باشند. برای مثال اگر قصد کاشت 4-3 بذر اسفناج را دارید باید از گلدانی که عمق آن بین 20-15 سانتی متر و قطری به اندازه 36 سانتی متر است، استفاده کنید.

گلدان های سرامیکی لعاب دار برای کاشت و پرورش اسفناج گزینه مناسبی هستند. همچینن میتوانید از جعبه های چوبی نیز برای کاشت اسفناج ها استفاده کنید. از گلدان های رسی برای کاشتن سبزیجاتی مثل اسفناج استفاده نکنید زیرا مواد مغذی به سرعت از دسترس گیاه خارج می شود و بیرون گلدان ترشح می کند.

  • خاک گلدان

برای تهیه بستر خاک میتوانید به فروشگاه های کشاورزی مراجعه کنید. اما اگر گلدان های زیادی برای پر کردن دارید، به صرفه تر است خودتان مخلوط گلدان را درست کنید. بنابراین گلدان را به سه قسمت تقسیم کرده و به طور مساوی از مواد زهکش ( پوکه معدنی و پرلیت) خاک مرغوب لومی به عنوان نگهدارنده آب و مواد آلی پوسیده (انواع کمپوست) استفاده کنید. برای عملکرد بهتر بوته های اسفناج در گلدان توصیه می شود مقداری از منابع ازت مانند انواع بقایاس سویا و یونجه، وعده های غذایی پودر ماهی و کود مرغی را به ته گلدان اضافه کنید.

PH خاک : بهترین بازه PH برای رشد و پرورش اسفناج بین 5/7-5/6 قرار دارد. اگر اسیدیته به زیر 6 کاهش یابد، ممکن است برگ ها و ساقه های گیاه اسفناج به رنگ زرد تغییر کنند. پیشنهاد می شود برای افزایش خاصیت قلیایی خاک مقداری سنگ آهک به خاک اضافه کنید تا به طور دستی سطح pH را تنظیم کنید.

همچنین میتوانید برای رفع اسیدیته خاک در صورت کمبود منزیم از سنگ دولومیت و یا در صورت پیشبود از سنگ کلسیت برای افزایش PH در خاک استفاده کنید. ممکن است حجم خاک شما چندان زیاد نباشد که بخواهید از این سنگ های معدنی برای افزایش قلیایی خاک به کار ببرید در نتیجه در این هنگام کاربرد پوست تخم مرغ و خاکستر چوب بهترین گزینه تغییر خاک برای کاشت اسفناج در گلدان می باشد.

قبل از کاشت بذر در گلدان از نرمی خاک اطمینان حاصل کنید. برای این کار میتوانید با استفاده از بیلچه باغبانی خاک را در یک گوشه ریخته و با مواد آلی که در بالا اشاره کرده ایم به خوبی مخلوط کنید تا منافذ بیشتری برای نفوذ هوا به خاک ایجاد شود و تهویه به راحتی صورت گیرد.

 

کاشت بذر اسفناج در گلدان

کاشت بذر اسفناج در گلدان

زمان کاشت : با توجه به اینکه اسفناج یک محصول فصل خنک است اما کاشت آن در هر نیمه از سال، بهار و پاییز امکان پذیر است. در کاشت اسفناج پاییزه قبل از اولین یخبندان و سرما گیاه را کاشته و در مکانی که نورگیر خوبی دارد، قرار دهید زیرا طول روزها کوتاه تر است و ممکن است با کمبود نور افتاب نیز مواجه شوید. اما در کاشت بهاره باید بعد از آخرین یخبندان اقدام کنید.

در این زمان خطر احتمال به رشد ساقه گل دهنده بر اثر افزایش دما بسیار وجود دارد بنابراین باید گلدان های اسفناج خود را از دسترس نور زیاد خارج کنید و در محل سایه قرار دهید. اما در شرایط کاشت بهاره بهتر است از ارقام مقاوم به گلدهی استفاده کنید.

درجه حرارت هوا : بذر های اسفناج در دمای بین 32-7 درجه سانتی گراد قادر به جوانی زنی هستند، هرچند بهترین دامنه برای جوانه زنی بین 27-10 درجه سانتی گراد تعریف شده است. اسفناج متعلق به سبزی های زمستانه و سردسیری می باشد پس به گرمای زیاد حساس است هرگاه دما خاک بیش از 24 درجه سانتی گراد رسید گلدان را به مکان سایه انتقال دهید. بذر اسفناج را در عمق 5/2-5/1 خاک گلدان یا سینی نشاء بکارید و سپس با یک لایه خاک بپوشانید.

بسته به تنوع بذر اسفناج و شرایط رشدی گیاه یذر ها در حدود 3-2 هفته جوانه می زنند. ( اگر در ابتدا بذر ها را در سینی کاشت کرده اید، صبر کنید تا 3-2 برگ واقعی در هر گیاه ظاهر شود و سپس آنها را با دقت در گلدان های اصلی منتقل کنید). داشتن یک گلدان با خاک خوب زهکشی مهمترین عامل برای رشد بهینه اسفناج در گلدان است.

فاصله بذر : بذور اسفناج را در فاصله 5/2 سانتی متری از هم بکارید. اگر می خواهید برگ های بزرگی را انتخاب کنید، فضای بیشتری را به هر گیاه اختصاص دهید اما اگر در مرحله نشاء بوته را منتقل می‌کنید نیازی به فضای زیاد برای کاشت بذر اسفناج ندارید. پس از مدتی توصیه می شود بوته های ضعیف را از بین ببرید تا فضای کافی برای بوته های قوی ایجاد شود.

آبیاری : پس از کاشت اسفناج در گلدان آبیاری آن باید به طور منظم صورت بگیرد تا هیچ گاه دچار کمبود آب نشود زیرا این امر منجر به انواع بیماری های پوسیدگی قارچی و پیچ خوردگی برگ ها خواهد شد.کاربرد سیستم آبیاری قطره ای هم در کاشت گلدانی و هم کشت فضای باز در عملکرد گیاه نقش مهمی دارد.

همچنین از خیس کردن شاخ و برگ ها خودداری کنید و تنها خاک گلدان را مرطوب نگه دارید. البته فراموش نکنید رطوبت بیش از حد ( غرقاب گیاه ) می تواند در روند رشد و پرورش گیاه اختلال ایجاد کند. زهکشی گلدان در تخلیه آب آبیاری و سالم نگه داشتن بوته ها نقش اساسی در کاشت اسفناج در گلدان را دارد.

کود دهی: حتما در طول رشد اسفناج در گلدان از انواع کودهای مایع ازت دار برای رشد بهتر بوته های اسفناج بهره بگیرید. در واقع کود امولسیون ماهی و کنجاله پنبه بهترین گزینه از بین کودهای ارگانیک برای اسفناج هستند.

زمستان گذرانی : در واقع مراقبت های زمستانه (البته بیشتر در زمین های کشاورزی) به منظور زودرسی محصول برای سال آینده انجام می شود. به خاطر داشته باشید که وقتی دمای خاک کم باشد، مقدار ازت در خاک محدود می شود. در نتیجه به محض مشاهده رشد جدید در اواخر زمستان، گلدان های خود را با مواد مغذی ازت دار تغذیه کنید.

برداشت اسفناج : صبح ها بهترین زمان چیدن برگ های اسفناج است. برای برداشت برگ های جوان و کوچک اسفناج به منظور تازه خوری باید در زمانی که گیاه ارتفاعی به اندازه 5 سانتی متر دارد، اقدام کنید و برای چیدن برگ های بزرگتر باید تا 45-40 روز صبر کنید. همیشه برگ های بالغ را با کمی ساقه برداشت کنید زیرا برگ های بدون ساقه خیلی سریع خراب می شوند.در فصل بهار قبل از اینکه اسفناج ها شروع به ساقه دهی کنند، برگ های اسفناج را برداشت کنید.

هنگامی که گیاهان ساقه می دهند، برگ های اسفناج تلخ تر می شوند. برای برداشت اسفناج ها می توانید بوته را کاملا از خاک خارج کنید یا فقط برگ های بیرونی اسفناج ها را بچینید. به طور کلی، حذف برگ های بیرونی اسفناج نسبت به بیرون کشیدن کل گیاه ترجیح داده می شود، زیرا انجام این کار به گیاه اجازه می دهد که برگ های داخلی بزرگتر شوند تا دوباره بتوان آن ها را برداشت کرد.

بیماری های رایج در کاشت اسفناج

سه چالش بزرگی که به هنگام کاشت اسفناج در گلدان و باغچه احتمال دارد با آن مواجه شویم ابتلا گیاهان به سفیدک پودری، زرد رنگ شدن برگ ها و گلدهی است اما در غیر این صورت مشکلات دیگر ممکن است بر اثر کمبود مواد مغذی ایجاد شود که میتوان آن را با تغذیه صحیح شرایط گیاه را بهبود بخشید.

گلدهی : به گل رفتن زود هنگام گیاه اسفناج مسئله ای باعث تلخی برگ ها و متوقف شدن رشد شاخ و برگ می شود. با اعمال یک تغذیه دقیق و آبیاری منظم و استفاده از یک کود با عملکرد کند می توان از گلدهی زود هنگام کاشت اسفناج جلوگیری کرد.

نکات مهم

  1. وجود گرما و طولانی بودن روزها می تواند گیاه اسفناج را از بین ببرد. در طول تابستان به دمای خاک توجه داشته باشید و در صورت لزوم گیاهان خود را در یک مکان سایه نگه دارید.
  2. مراقب انواعی مختلفی از سوسک ها و شته ها ی برگ خوار بر روی اسفناج باشید. می توانید این آفات را با جریان تند آب از بین ببرید.
  3. بیماری کپک پودری بر روی اسفناج بیشتر به دلیل شرایط محیطی گرم و فشردگی بوته ها بروز می کند.
  4. شما میتوانید به همراه کاشت اسفناج در فضای باز و زمین های از محصولاتی همچون کاهو، کلم بروکلی، کلم، گل کلم به دلیل شرایط رشدی مشترک استفاده کنید.

تبلیغات

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر