نحوه کاشت ریحان در گلدان و باغچه

باغبانی 7 / جولای / 2020 7 / جولای / 2020


سبزی ریحان به دلیل طعم و مزه ی عالی، در بین مردم ایران و جهان بسیار محبوب بوده و کاشت و پرورش آن کاری بسیار شیرین و آسان می باشد. ریحان گیاهی یکساله بوده که مناسب برای کاشت در آب و هوای گرم و مرطوب می باشد. بعد از کاشت ریحان در گلدان، این گیاه به سرعت رشد کرده و برگ های سبز آن نمایان می شود. ریحان دارای انواع متفاوتی (ریحان شیرین، ریحان بنفش، ریحان تایلندی، ریحان لیمو و…) بوده و علاوه بر رنگ های مختلف، دارای طعم های متفاوت (تند و شیرین و …) نیز می باشد. از ریحان برای طعم دهی به انواع غذاها و سالادها و نوشیدنی ها استفاده می کنند. اگر به دنبال کاشت سبزیجات برگی در یک باغچه ی خانگی باشیم، کاشت ریحان یکی از مناسب ترین انتخاب ها می باشد.

مراحل کاشت ریحان

برای کاشت ریحان در گلدان، ابتدا باید محیط مورد نظر برای کاشت گیاه و همچنین موارد مورد نیاز برای رشد و پرورش ریحان را در نظر گرفته و بعد از آن، کاشت سبزی را شروع کنیم.

گلدان مناسب برای کاشت ریحان

برای کاشت این سبزی در گلدان، بهتر است از گلدانی استفاده کنیم که دارای عرض و ارتفاع 30 سانتی متر می باشد. استفاده از گلدان های سفالی نیز می تواند انتخاب مناسبی باشد اما از گلدان های معمولی نیز، برای کاشت ریحان می توانیم استفاده کنیم.

زمان مناسب برای کاشت ریحان در گلدان

بهترین زمان برای کاشت این سبزی، زمانی است که خطر سرمازدگی ریحان و خاک کاملا از بین رفته باشد. معمولا زمان مناسب برای کاشت ریحان، بعد از آخرین یخبندان بهاری سال گذشته می باشد، زمانی که خاک دمای مناسبی برای کاشت بذر را داشته باشد؛ 3 تا 5 هفته بعد از آخرین سرمازدگی، بهترین زمان برای کاشت می باشد.

دمای مناسب کاشت ریحان در گلدان

رشد و کاشت ریحان باید در منطقه ای صورت بگیرد که دارای هوای گرمی می باشد. این گیاه در دمای پایین به سرعت دچار سرما زدگی شده و از بین می رود. پس بهتر است برای کاشت ریحان در گلدان، مکانی را انتخاب کنیم که دمای هوا گرم باشد. اگر در منطقه ای زندگی می کنیم که آب و هوای سردی دارد و خواهان کاشت ریحان هستیم، می توانیم از شاسی های گرم و کابل های گرمایشی برای گرم کردن محیط رشد گیاه، استفاده کنیم. حداقل دما برای کشت ریحان10 درجه سانتی گراد است، اما مناسب ترین دما برای کاشت، 21 درجه سانتی گراد می باشد.

نور مناسب کاشت ریحان در گلدان

ریحان برای رشد به نور زیادی احتیاج دارد. بنابراین مکانی که گلدان حاوی بذر ریحان را در آن نگهداری می کنیم، باید دارای نورگیر بالایی باشد. حداقل نیاز ریحان به نور، روزانه 6 تا 8 ساعت می باشد. هر چه میزان نورگیری محیط بالاتر باشد، بازده گیاه نیز بیشتر می شود.

خاک و کوددهی برای کاشت ریحان در گلدان

یکی از موارد مهم برای پرورش ریحان در گلدان، زهکشی کافی خاک می باشد. اگر خاکی که از آن استفاده می کنیم از لحاظ دارا بودن عناصر مورد نیاز برای رشد گیاه فقیر باشد، باید به خاک خود کمپوست و کود مناسب را اضافه کنیم. پس از انجام آزمایش بر روی خاک و برای قوی تر کردن بنیاد خاک و افزودن کود، بهتر است از کشاورز با تجربه کمک بگیریم. البته برای کاشت ریحان در سطح خانگی می توان  از کودهای موجود در فروشگاه های کشاورزی استفاده کرد.

آبیاری پس از کاشت ریحان در گلدان

از دیگر نکات مهم پرورش ریحان در گلدان، آبیاری به موقع و منظم آن است. باید توجه داشته باشیم که خاک گلدان به هیچ عنوان خشک نشود و همیشه مرطوب باشد. آبیاری ریحان به طور معمول به صورت روزانه انجام می شود. همچنین اگر مکان کاشت و پرورش ریحان، دارای بارندگی زیادی می باشد، تعداد دفعات آبیاری را باید کاهش دهیم. اگر خاک گلدان خشک شود، ریحان پژمرده شده و از بین میرود و اگر میزان آبیاری بیش از حد لازم برای رشد سبزی باشد، ریشه ی گیاه پوسیده شده و ریحان می میرد. پس از کاشت ریحان در گلدان، بهتر است برای آبیاری سبزی از روش اسپری کردن آب استفاده کنیم.

طرز کاشت ریحان در گلدان

بعد از انتخاب و خرید بذر ریحان مورد نظر، خاک گلدان را مرطوب کرده و خوب زهکشی می کنیم، سپس گلدان را با خاک مناسب پر کرده و با استفاده از یک مداد یا یک تکه چوب باریک، به اندازه 3_5 سانتی متر حفره ای را ایجاد کرده و 3 دانه بذر را داخل خاک قرار می دهیم. بعد از آن روی بذرها را به خوبی با خاک می پوشانیم که در معرض تماس با هوا قرار نگیرند و سپس سطح خاک را با اسپری آبیاری می کنیم. گلدان را در کنار پنجره یا محیطی دارای نور و دمای مناسب گذاشته و به آن اجازه می دهیم که به رشد خود ادامه دهد.

زمان برداشت ریحان

این سبزی معمولا به اندازه ی 10تا 15 سانتی متر رشد می کند، وقتی که رشد سبزی کامل شد می توانیم آن را برداشت کنیم. بهترین زمان برای برداشت ریحان، در اوایل صبح می باشد؛ زمانی که برگ های سبزی آبدار بوده و دارای طراوت و تازگی بالایی می باشند.

تبلیغات

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر