مهم ترین نکات نحوه کاشت فلفل دلمه ای در گلخانه

گلخانه, محصولات کشاورزی 23 / جولای / 2020 23 / جولای / 2020


نحوه کاشت فلفل دلمه ای در گلخانه

فلفل از تیره ی سیب زمینی سانان بوده و حدود 30 گونه ی متفاوت دارد. کشور هلند در تولید فلفل دلمه گلخانه ای رتبه ی اول را دارد. امروزه فلفل دلمه ای در بستر های بدون خاک کشت می شود. 80-95% فلفل دلمه ای ها در سطح جهان به صورت بدون خاک و در بستر های پشم سنگ پرورش میابند. بنابراین کسب اطلاعات در زمینه کاشت فلفل دلمه ای در گلخانه چندان خالی از لطف نیست. شما میتوانید در صورت علاقه به کاشت فلفل دلمه ای در گلدان به مقاله لینک شده مراجعه کنید.

کاشت فلفل دلمه ای در گلخانه در تمام طول سال می تواند سود آور باشد، علی رغم کاهش عملکرد فلفل دلمه گلخانه ای در طول زمستان، قیمت بالای این محصول در این فصل، کسری عملکرد را جبران خواهد کرد. روش های پرورش فلفل دلمه ای می تواند به افزایش سود در میان فصل های رشد نیز کمک کند. برای مثال روش میانه کاری که به معنی کاشت بوته های جوان تر در میان بوته های در حال میوه دهی است، می تواند تمام طول سال گلخانه ی شما را پر محصول حفظ کند.

کاشت فلفل دلمه ای در گلخانه

برای کاشت فلفل دلمه ای در گلخانه معمولا از روش نشاء کردن استفاده می شود. در این روش ابتدا بذر ها را در سینی کاشته و در مرحله ی 3 برگی آن را به بستر کشت اصلی منتقل می کنند و باقی مراحل نگهداری فلفل دلمه را ادامه می دهند. در ادامه به تفکیک مراحل را مرور می کنیم.

رکود بذر فلفل دلمه ای

اگر از بذر های تازه استفاده می کنید باید حدود 6 هفته به آن ها زمان دهید تا رکود آن در دمای اتاق از بین برود. البته با استفاده از تیمار های شیمایی می توان رکود بذر را از بین برد؛ محلول نیترات پتاسیم 2 گرم در لیتر و اسید جیبرلیک که در تخریب دیواره های سلولی نقش دارد، از جمله محلول های تایید شده در این زمینه هستند.

کاشت بذر فلفل دلمه ای

خزانه ی کشت بذر باید با محلول هیپوکلریت سدیم ضدعفونی شود. تمام ابزار ها و بستر کشت را ضدعفونی کنید. برای بستر کشت از ترکیب کوکوپیت و پرلیت استفاده کنید. سینی های کشت را پر کنید و آن ها را آبیاری کنید. سپس بذر ها را در عمق 12 میلی متری بکارید. در هر سلول سینی، تنها یک بذر کافی است. بذر های یک ساله قوه نامیه ی بالاتری نسبت به بذر های قدیمی دارند. توجه کنید که با استفاده از برخی مواد شیمیایی نیز می توان جوانه زنی بذر فلفل دلمه را افزایش داد. برای مثال اسید جیبرلیک 92% و نمک پتاسیم تا 59% قدرت جوانه زنی را افزایش می دهند. در دمای 26-25 درجه سانتی گراد 4 روز پس از کاشت، ریشه چه خارج شده و 10 روز پس از کاشت جوانه های بذر را مشاهده خواهیم کرد. در دمای کمتر از 15 درجه سانتی گراد این اعمال 6-5 روز تاخیر خواهند داشت. می توانید برای جوانه زنی بهتر از نورهای مصنوعی استفاده کنید.

تولید نشاء فلفل دلمه گلخانه ای

6-12 هفته پس از کاشت فلفل دلمه ای، گیاهچه ها به مرحله 3 برگی رسیده و آماده ی انتقال به بستر اصلی هستند اما انتقال ناگهانی آن ها سبب شوک گیاه شده و چرخه ی زندگی آن ها را کند می کند؛ بنابراین پیش از انتقال نشاء به گلخانه به مدت یک هفته آن ها را در دمای 14-19 درجه سانتی گراد نگهدارید تا از آفتاب سوختگی و پژمردگی فلفل ها جلوگیری شود.

تراکم کاشت فلفل دلمه ای در گلخانه

با توجه به رقمی که برای کاشت فلفل دلمه ای در گلخانه انتخاب کرده اید، تراکم بوته را در دامنه ی 4-2 بوته در متر مربع تنظیم کنید.

انتقال نشاء فلفل دلمه ای به گلخانه

برای کاشت فلفل دلمه ای در بستر اصلی، باید پس از مقاوم سازی نشاء ها آن ها را به گلخانه منتقل کنید. پیش از خارج کردن نشاء ها از سینی کشت، آن ها را آبیاری کنید تا علاوه بر جلوگیری از هوا خوردن ریشه و خشک شدن آن ها، بستر کشت را به راحتی از سینی خارج کنید. نشاء ها را در عمق کمی بیش از عمق کاشت خزانه بکارید.

تغذیه فلفل دلمه ای در گلخانه

این گیاه به میزان عناصر موجود در خاک بسیار حساس است؛ بنابراین پیش از کاشت فلفل دلمه ای در گلخانه ، بستر کشت را مورد آزمایش قرار دهید و در صورت کشت غیر خاکی برنامه ی تغذیه ی منظم و تکمیل برای فلفل دلمه گلخانه ای تدوین کنید.
پس از کاشت فلفل دلمه ای در گلخانه، کوددهی به همراه آبیاری صورت می گیرد. برنامه غذایی هر گیاه با توجه به شرایط گلخانه و بوته ها متفاوت خواهد بود. معمولا در اوایل انتقال نشاء روزانه 10 نوبت آبیاری به همراه کود محلول انجام می شود. حجم محلول مورد نیاز بستگی به تعداد بوته ها دارد؛ هر بوته در هر نوبت 40 میلی لیتر محلول کود و آب نیاز دارد. پس از رشد گیاه تعداد دفعات آبیاری به 40 بار در روز می رسد؛ در این مرحله هر بوته در هر نوبت آبیاری 70 میلی لیتر محلول نیاز دارد. غلظت عناصر موجود در کود و برنامه ریزی دقیق تر نیازمند مشورت با یک مهندس کشاورزی است.

عناصر غذایی لازم برای پرورش فلفل دلمه ای در گلخانه

بور: به بوته های فلفل در نور نگاه کنید، در صورتی که بخش انتهایی بوته زرد رنگ شده و رگبرگ ها به رنگ قهوه ای در آمده اند، احتمالا گیاه شما دچار کمبود بور شده است.

سدیم: همواره سطح سدیم را کنترل کنید، فلفل دلمه گلخانه ای بسیار به این عنصر حساس بوده و در صورت افزایش آن، وزن میوه و در نهایت عملکرد کل کاهش خواهد یافت.

منگنز: در صورتی که اسیدیته بستر کاشت فلفل دلمه گلخانه ای برای مدت طولانی کمتر از 5 باشد، علائم مسمومیت منگنز مشاهده خواهد شد.

آبیاری پس از کاشت فلفل دلمه ای

بوته های فلفل دلمه در گلخانه طی تابستان به طور روزانه  4-3 لیتر آب جذب می کنند. نیاز بالای آبی این گیاه سبب ابداع راه هایی برای بهبود وضعیت آبی شده است. تلقیح بوته های فلفل دلمه گلخانه ای با قارچ های میکوریزا سبب شده تا مقاومت این گیاه به تنش های خشکی افزایش یابد. در انتخاب روش آبیاری در گلخانه های فلفل دلمه ای دقت کنید؛ مطالعات ثابت کرده اند که در آبیاری سطحی میزان کپسایسین و اسید آسکوربیک فلفل دلمه ای نسبت به آبیاری قطره ای بالاتر بوده است.

دمای مطلوب فلفل دلمه گلخانه ای

کاشت فلفل دلمه ای در گلخانه و پرورش آن بسیار تحت تاثیر دما و نوسانات آن قرار دارد. خلاصه ای از طیف دماهای مورد نظر را مشاهده می کنید.

• دمای مطلوب جوانه زنی بذر فلفل دلمه گلخانه ای: 25 درجه سانتی گراد

• بیشینه دمای قابل تحمل: 35 درجه سانتی گراد

• کمینه دمای قابل تحمل: 15 درجه سانتی گراد

• بهینه دمای روز طی رشد رویشی: 27-25 درجه سانتی گراد

• بهینه دمای شب طی رشد رویشی:20-18درجه سانتی گراد

• دمای متوسط رشد رویشی:23-21 درجه سانتی گراد

• دمای متوسط رشد میوه: 21 درجه سانتی گراد

• دمای پذیرش گرده توسط کلاله: 28 درجه در روز و 18 درجه در شب

• دمای باروری گل ماده فلفل دلمه: 27 روز و 21 درجه سانتی گراد شب

گلدهی فلفل دلمه گلخانه ای

بعد از رشد بوته های فلفل و تشکیل 10-8 برگ، در صورتی که شرایط نور و تغذیه ی بوته مساعد باشد، بوته ها شروع به تشکیل شاخه هایی در انتهای مریستم می کنند. در هر شاخه پس از تشکیل یک گره، گل ها ظهور می کنند و هم چنین در زاویه ی برگ ها نیز گل تشکیل می شود.

گرده افشانی فلفل دلمه ای در گلخانه

گل های فلفل دلمه، گل های کامل هستند. به این معنا که نه تنها پایه ی نر و ماده در این گیاه وجود ندارد، بلکه گل های نر و ماده ی فلفل دلمه ای روی هر بوته مستقل از هم نیستند. بنابراین مشکلی ار نظر ارتباط کلاله و بساک برای لقاح وجود نخواهد داشت. از طرفی مادگی هم زمان با دانه های گرده آماده ی لقاح می شوند، بنابراین در گرده افشانی فلفل دلمه گلخانه ای مشکلی نخواهیم داشت.

البته می توان با استفاده از زنبور بامبل و یا گرده افشانی مصنوعی عملکرد را بالاتر برده و مقدار بیشتری محصول برداشت کنیم. کندو های زنبور باید 30-20 روز پیش از تکامل گل ها در گلخانه قرار بگیرند. نر عقیمی در فلفل های دلمه ای نیز مشاهده شده است؛ ظاهر بساک ها کوچک، چروکیده و بنفش هستند. در صورت مواجه یا چنین مواردی گرده افشانی مصنوعی انجام می شود.

نکات برداشت فلفل دلمه گلخانه

• از زمان گلدهی تا رنگ گیری فلفل رنگی معمولا 22 هفته و برای فلفل سبز 10 هفته زمان لازم است.

• برداشت به وسیله ی چاقوی تیز انجام می شود و نه قیچی.

• زمان برداشت میوه باید 85% رنگ گرفته باشد.

• برداشت در هفته 1-3 بار و در مجموع 7-12 بار صورت می گیرد.

• میوه ها پس از برداشت بلافاصله در سایه قرار گرفته و خنک شوند تا دچار آفتاب سوختگی و چروکیدگی نشوند.

• برداشت میوه صبح زود انجام گیرد.

• عملکرد فلفل در هفته به ازای هر مترمربع، 7-6 میوه است.

انبار مانی فلفل دلمه ای

• فلفل های رنگی در 7 درجه سانتی گراد و فلفل سبز در 10 درجه سانتی گراد نگهداری شود

• دمای کمتر از 4 درجه سانتی گراد میوه ها را نرم، فاسد و لهیده می کند.

• دمای بیش از 13 درجه سانتی گراد سبب پوسیدگی باکتریایی می شود.

• اکسیژن انبار 3-5 % باشد.

ناهنجاری های مهم در کاشت فلفل دلمه ای در گلخانه

در ادامه تعدادی از چالش های کاشت فلفل دلمه ای درگلخانه را مرور می کنیم:

عدم رنگ گیری میوه: معمولا این مشکل در فلفل دلمه گلخانه ای به دلیل پایین بودن میانگین دما طی 24 ساعت باشد. برای رفع این مشکل میانگین دما را 5/0 درجه سانتی گراد افزایش دهید.

ایجاد شکاف در میوه: در صورتی که رطوبت نسبی گلخانه بیش از 85% باشد دمای محیط گلخانه با محیط ریشه متعادل نخواهد شد و فشار ریشه افزایش میابد، در نتیجه شاهد شکاف خوردن میوه خواهیم بود.

ریزش میوه های نابالغ: در صورت کمبود بور در محلول غذایی وجود داشته باشد، میوه های نابالغ رنگ نخواهند گرفت و در نتیجه شاهد ریزش آن ها خواهیم بود.

بد شکلی میوه: در فلفل دلمه گلخانه ای بد شکلی میوه اغلب مربوط به شرایط بد دمایی بوته ها هنگام گلدهی می شود. برای مثال در زمستان کاهش دما به 13 درجه سانتی گراد –حتی برای چند روز _ می تواند سبب ایجاد چنین مشکلی شود. البته گاهی دلیل بد شکلی فلفل دلمه، لارو حشرات می باشد.

آفات فلفل دلمه ای در گلخانه

در مسیر کاشت فلفل دلمه ای ممکن است آفات زیادی را در گلخانه ی خود ملاقات کنید. برای مبارزه با آن ها حتما از یک مهندس کشاورزی مشورت بگیرید.

تریپس: در سطح زیرین برگ ها در اثر تخم گذاری نفطه های ریز و برجسته ای ایجاد می شود. هم چنین بر روی برگ ها در اثر تغذیه لارو، لکه های نقره ای یا سفید و خاکستری دیده می شود. به اغلب حشره کش ها مقاوم است و برای مبارزه با آن از نوعی لارو شکارگر استفاده می کنند.

برای اطلاعات بیشتر برای کنترل آفت تریپس، مقاله راه های مبارزه با آفت تریپس را مطالعه کنید

شب پره فلفل: در میوه ها دالان هایی در اثر حرکت لارو ها ایجاد می شود. پس از تخم گذاری در دیواره داخلی میوه، لارو ها از تخم خارج شده و در میوه بالغ می شوند، سپس حفره ای در دیواره میوه و در کنار ساقه ایجاد کرده و به درون خاک میروند. این حشرات زرد رنگ با سه نوار قهوه ای در کنار بال شان، اواسط تیر و مرداد تخم گذاری می کنند و در سال یک نسل دارند.

شته: قطرات شبنم مانند چسبناک و بخش های سفید و توخالی در برگ ها می تواند نشان دهنده ی وجود شته در گلخانه باشد. در آسیب های جدی تر برگ ها ریخته و عملکرد کاهش میابد. شته ها عامل انتقال ویروس ها هستند. در صورتی که دشمنان طبیعی شته ها را به وسیله حشره کش ها از بین برده باشید، باید برای مبارزه با آن ها دو مرتبه سم پاشی انجام دهید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد کنترل و مبارزه با آفات گلخانه ای به مقاله روش های کنترل بیولوژیکی آفات مراجعه کنید.

تبلیغات

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر